Collection: Laundry Soap Kits

This laundry soap/stain remover bar is our favorite at home! Gentle enough for handwashing intimates and powerful enough to remove dirt from tough areas like bra and shirt underarm areas, as well as ring around the collar!  (It's a good idea to check an inconspicuous place first when using new laundering or cleaning supplies!)

Eco friendly, reduces packaging and can be used by itself or as a base for a homemade laundry powder or butter.

Tip: These powerhouse cleaning bars are also amazing at making bathroom sinks shine!

 

Now you can make your own from scratch easily and safely! We've pre-measured and included everything you need to make your own laundry soap. 

 

Whether you need a starter kit because this is the first batch of laundry soap you've made or you have a starter kit and only need a refill kit, let us do the prep and you get to just open the box and make soap!

 

NOTE: Laundry soap is considered an advanced soap. You should only be ordering the starter kit if you've made soap before or if you're going to make your starter kit while joining us for a live soapalong. 


*If you'd like a more hands-on experience or want to just make soap together join us for a FREE soapalong! There's one available each month where we can make our soap together virtually.  It's fun making soap together and I'm available for whatever soapy questions you might have! 

 Reserve your spot HERE.

4 products
  • Starter Kit-3 pound loaf-LAUNDRY SOAP
    Regular price
    from $102.00
    Sale price
    from $102.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Starter Kit-1 pound loaf-LAUNDRY SOAP
    Regular price
    from $64.99
    Sale price
    from $64.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Refill Kit-3 pound loaf-LAUNDRY SOAP
    Regular price
    from $62.99
    Sale price
    from $62.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Refill Kit-1 pound loaf-LAUNDRY SOAP
    Regular price
    from $34.99
    Sale price
    from $34.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out